नेतृत्वले ढंग नपुर्याउँदा नेपालभन्दा सानो देश श्रीलंका टा’ट पल्टियो !

काठमाडौं । श्रीलंका नेपाल भन्दा जनसंख्या र क्षेत्रफल दुबैमा सानो देश हो । अहिले विश्वभर को’रोना महामारीका कारण अवस्था ज’टिल हुँदै गइरहेको छ ।

डब्लूएचओले दुनियाँका लागि को’रोना महामारी सामान्य भएको भन्दै अब परिस्थितिसँग मिलेर त्यही अनुसार जीवन जिउनु पर्ने सुझाव दिने गरेको छ ।यो कुरा आर्थिक रूपमा सम्पन्न देशहरूका लागि सामान्य हुन सक्छ । तर जुन देशको अर्थतन्त्रको प्रमुख माध्यम पर्यटन थियो, त्यसका लागि यो निकै ग’म्भीर विषय हो ।

पहिले २०२०, त्यसपछि २०२१ र अब २०२२ मा को’रोनाका कारण विश्वको समग्र पर्यटन उद्योग ध्वस्त भएको छ ।पहिले कोरोना र अहिले ओ’मिक्रोनले पदयात्रालाई असर गरेको हुनाले पर्यटन नै मानिसको जीविकोपार्जनको एकमात्र स्रोत हुने देशको अवस्था कत्तिको ख’राब छ, तर यो हेर्न चाहनेहरू श्रीलंकासम्म पुग्ने गर्छन् ।

श्रीलंकाले को-भि’ड महामारीका अगाडि एक देशको रूपमा झु’ण्डिएको छ । उक्त देशमा त्यस्ता धेरै घटना भइरहेका छन्, जसबारे जानेर आँखा रसाउन सक्छन् । नयाँ वर्ष श्रीलंकाका लागि खुशीको बहार मात्र नभएर दुः’खको पहाड लिएर आएको छ ।यो अवस्था र आर्थिक सं’कटका कारण छिट्टै श्रीलंकाले आफूलाई कं’गाल घोषणा गर्ने विश्वास गरिएको छ ।

श्रीलंका पर्यटनमा हामीले माथि उल्लेख गरेझैं निर्भर रहन्छ । २ करोड ५० लाख आसपास जनसंख्या भएको श्रीलंका विश्वका ति देशहरू मध्ये एक हो, जहाँ पर्यटन क्षेत्रको कुल ग्राह्यस्थ उत्पादन ९जीडीपी०मा १० प्रतिशत भन्दा बढी योगदान छ ।को-भि’ड र त्यसपछिका चु’नौतिहरूलाई हेर्नुहोस् ।

नेपाल पनि पर्यटनमा भर पर्ने देशहरूमा पर्छ । तर नेपालमा ठूलो हिस्सा कृषिमा आवद्ध रहेको छ । तर श्रीलंकामा नेपालको भन्दा पनि चि’न्ताजनक अवस्था देखिन्छ । को-भि’डले श्रीलंकाको पर्यटन क्षेत्रलाई ब’र्बाद पारेको छ ।श्रीलंका सरकारले देश सञ्चालन गर्नका लागि लगातार चीनसँग ऋण लिइरहेको छ ।

जानकारहरूका अनुसार श्रीलंकालाई फ’साउन चीनले निकै चत्तुर तरिका अपनाएको छ ।श्रीलंकालाई जब–जब पैसा चाहिएको थियो, चीनले पैसा दियो ।ऋण दिएपछि ब’दलामा चीनले त्यस्ता नीतिहरू बनायो, जसले चीनलाई प्रत्यक्ष फाइदा पुग्यो । श्रीलंका को ह’म्बन टोटा बन्दरगाह त्यसको जी’वित उदाहरण हो ।

श्रीलंकाले चीनको ऋण तिर्न नसक्ने भएकाले यो ब’न्दरगाह चीनलाई १०० वर्षको भाडामा दिएको हो । आज श्रीलंकामा जुन अवस्था छ, त्यो मात्रै यो दु’र्दशाको कारण होइन ।श्रीलंकाको दु’र्दशाको प्रमुख कारण एकातिर, श्रीलंकन सरकारको लापरवाही पनि हो । स्रोतसाधनको दो’हन पनि हुन्छ ।

आज देशको आर्थिक सं’कट ग’म्भीर मानवीय सं’कटमा परिणत भएको देखिन्छ । मुलुकमा मुद्रास्फीति रेकर्ड स्तरमा बढेको छ ।खानेकुरा र पेय पदार्थ पनि दिनहुँ जनताको पहुँचभन्दा बाहिर भइरहेका छन् । राज्यको ढुकुटी लगभग खाली छ । यदि श्रीलंकाले सन् २०२२ मा आफूलाई कं’गाल घोषणा गरेमा नेपाल लगायत विश्वका अन्य देशले अचम्म मान्नुपर्दैन ।

श्रीलंकाको सरकारको कुरा गर्दा हामीले यो पनि बुझ्नु पर्छ कि श्रीलंकामा सरकारको नेतृत्व राजापाक्षे परिवारले गरिरहेको छ ।एक भाइ गोटाभाया राजापाक्षे राष्ट्रपति र अर्का भाइ महिन्दा राजापाक्षे प्रधानमन्त्री छन् । अर्थात् देशका सबै श’क्तिहरू एउटै परिवारको हातमा परेको छ ।

पहिलो को-भि’ड–१९ को महामारी, पर्यटन उद्योग धरासायी, सरकारी खर्चमा बृद्धि र कर क’टौतीको निरन्तरताका कारण सरकारी ढुकुटी खाली भएको छ । योसँगै ऋण तिर्नको लागि निरन्तर चाप पनि बढ्दै गएको छ ।तर विदेशी मुद्रा भण्डार ऐतिहासिक रूपमा कम स्तरमा छ ।

विश्व बैंकको अनुमान अनुसार महामारी सुरु भएयता पाँच लाख मानिस गरिबीको रेखामुनि गएका छन् । नोभेम्बरमा मुद्रास्फीति रेकर्ड ११।१ प्रतिशत पुगेको थियो । डिसेम्बरमा खाना र पे’यपर्दाथ झण्डै २३ प्रतिशतले महँगो भयो । श्रीलंकाले अहिले खाना र पेय पदार्थको अभावको सामना गरिरहेको छ ।

अवस्था कत्ति जटिल छ, मुलुकमा खाद्यान्न आपूर्ति गर्न जनतासँग पैसा छैन । विभिन्न रिर्पोटहरुका अनुसार श्रीलंकाका जनताका लागि दिनमा तीन छाक खाना पाउनु धेरै टाढाको कुरा भएको छ । यो कुरा श्रीलंका सरकार आफैंले धेरै पहिले नै बुझेको थियो ।

सरकारले गत वर्ष मात्रै आर्थिक सं’कटकाल घोषणा गरी सेनालाई अत्यावश्यक वस्तुको आपूर्ति सुनिश्चित गर्ने जिम्मेवारी दिएको थियो । जटिलताको कुरा गर्दा, श्रीलंकामा चिनी र चामलको सरकारी मूल्य तो’किए पनि जनतालाई राहत मिल्न सकिरहेको छैन ।

श्रीलंकाको यो आर्थिक सं’कटका कारण सामाजिक सञ्जालमा पनि चर्चाको विषय बनेको छ । ट्विट र फेसबुक पोस्ट पनि त्यहाँबाट बाहिर आइरहेका छन्, जसमा जनताले एक किलो दूध पनि किन्न नपाएको गु’नासो पोखेका छन् ।पसलमा दूधको धुलोका प्याकेट खोलेर सय–१०० ग्रामका प्याकहरू बनाइएको छ, ताकि सर्वसाधारणले किन्न सकून् ।

श्रीलंकाको केन्द्रीय बैंकका पूर्व उप–गभर्नर विजेवर्देनाले सर्वसाधारण जनताको द्वन्द्वका कारण आर्थिक सं’कट गहिरिने र जनताको जीवन क’ष्टकर हुने चे’तावनी दिएका छन् ।साथमा उनले भने, ‘जब आर्थिक सं’कट नियन्त्रणबाहिर हुन्छ, तब अवस्था झन् ख’राब हुन्छ ।

उत्पादन घट्ने र आयातका लागि पैसा नहुँदा खाद्यान्न सं’कट पनि बढ्ने अनुमान गरिएको छ । यस्तो अवस्थामा मानवीय सं’कटबाट बच्न गाह्रो हुनेछ ।’ श्रीलंकाका जनताको मुख्य आम्दानीको स्रोत पर्यटन नै थियो ।अहिले को-भि’डका कारण यो क्षेत्र वि’नाशको क’गारमा परेको अवस्थामा विश्व यात्रा तथा पर्यटन परिषद्ले दिएको वक्तव्यलाई पनि हामीले ध्यानमा राख्नुपर्छ ।

जस अनुसार श्रीलंकामा दुई लाखभन्दा बढीले पर्यटन क्षेत्रबाट रोजगारी गु’माएका छन् । तर, श्रीलंकाको अर्थतन्त्रको सबैभन्दा ठूलो स’मस्या बढेको वैदेशिक ऋण मानिन्छ ।त्यसैले श्रीलंकाले यो ऋण तिर्न सक्षम हुन्छ कि असफल हुन्छ त्यो हेर्नु रोचक हुनेछ ।देश दिन प्रतिदिन अन्धकारको खाडलमा डु’बेको छ र भोकमरीको अवस्था छ, त्यसैले श्रीलंकालाई सहयोग गर्ने र ऋण दिने सबै देशको मनोवृत्ति हेरिरहेका छन् ।

किनभने श्रीलंकाको दु’र्दशाको मुख्य कारण त्यहाँको सरकारको मनोवृत्ति हो, त्यसैले यो को’रोनाको अवधिमा सरकारले देशलाई कसरी सही दिशामा ल्याउँछ भनेर सिंगो विश्वको नजर छ । समग्रमा, श्रीलंकाको नेतृत्वमा आउने दिनहरू धेरै महत्त्वपूर्ण छन्, जसमा नेपाललगायत सम्पूर्ण विश्वको नजर छ ।