अफगानिस्तानलाई सहयोग गर्न दा’तृ राष्ट्रहरुको सम्मेलन, ६० करोड डलर जुटाइने

एजेन्सी ।द्व’न्द्व’का कारण आर्थिक सं’कटमा परेको अफगानिस्तानलाई सहयोग प्रदान गर्ने उद्देश्यले राष्टसंघले आज सहायता स’म्मेलन गर्दैछ ।राष्ट्रसंघले विभिन्न दातृ राष्ट्रहरुबाट अफगानिस्तानमा तत्काल ६० करोड डलर जु’टाउने लक्ष्य राखेको छ ।

ता’लिवानले सत्ता क’ब्जा गरेपछि त्यहाँ मान’वीय सं’कट उत्पन्न भएको छ ।गत महिना ता’लिवानले सत्ता क’ब्जा गर्नुअघि १ करोड ८० लाख अफगानी वैदेशिक सहयोगमा नि’र्भर थिए । खडेरी, खाद्यन्न तथा पर्याप्त रकमको अ’भावका कारण वैदेशिक सहयोगमा नि’र्भर हुने अफगानीको संख्या अझै बढी हुन सक्ने राष्ट्रसंघको अनुमान छ ।

पश्चिमा मुलुकको सहयोगमा स्थापित अफगान सरकार ढ’लेसँगै दातृ राष्ट्रले अफगानिस्तानबाट सहयोगको हात झि’केका छन्, जसका कारण राष्ट्रसंघ द’बाबमा छ ।राष्ट्रसंघका महासचिब ए’न्टोनियो गु’टरेसले अफगानिस्तानमा आर्थिक सहयोग जुटाउन राष्ट्रसंघले प्रयास गरिरहेको बताएका छन् ।

दातृ राष्ट्रहरुको सम्मेलनमा महासचिव गुटरेस, रेडक्रसको अन्तर्राष्ट्रिय समितिका प्रमुख पिटर माउरेर र एक दर्जनभन्दा बढी देशका सरकारका प्रतिनिधि सहभागी हुँदैछन् । सम्मेलनमा जर्मन विदेशमन्त्री हेइको मा’स पनि उपस्थित हुनेछन् ।राष्ट्रसंघले दातृ राष्ट्रबाट जु’टाउने रकममध्ये एक तिहाई रकम विश्व खाद्य कार्यक्रमले प्रयोग गर्नेछ । एक सर्बेक्षणअनुसार ९३ प्रतिशत अ’फगानी पर्याप्त खानाबाट ब’ञ्चित छन् ।