उत्तर कोरियाले जापानी समुद्रमा मि’सायल हा’न्यो

एजेन्सी । उत्तर कोरियाले एउटा प्रोजेक्टाइल प्र’हार गरेको छ । उत्तरले प्र’हार गरेको प्रोजेक्टाइल जापानको समुद्रमा खसेको दक्षिण कोरियाको सेनाले पुष्टि गरेको छ ।

उत्तर कोरियाले पछिल्लो समयमा एक पछि अर्को आणविक ह’तियार परीक्षण गरिरहेको छ । यसअघि उत्तर कोरियाले लामो दूरीको क्रुज मि’साइल र आवाजभन्दा पनि चाँडो पुग्ने हा’इपरसोनिक मिसाईल परीक्षण गरेको थियो ।अन्तर्राष्ट्रिय प्र’तिबन्धकाबाबजुद उत्तर कोरियाली

नेता किम जोङ उनले सै’न्य प्रविधिमा तीब्र प्रगति गरेका छन् । गत साता मात्र उत्तर कोरिया र अमेरिकाबीचको त’नाबको मुख्य कारक वा’सिंगटन भएको किमले आरोप लगाएका थिए । उत्तर कोरियाले अमेरिकालाई कहिल्यै पनि श’त्रुतापूर्ण दृष्टिकोण नराखेको उनको भनाई थियो ।

अमेरिकी दूतले प्योङयाङसँग वार्ताको प्रस्ताव गरिरहेका बेला उत्तर कोरियाले पछिल्लो परीक्षण गरेको हो । ‘एक अर्को देशबीच समझधारी बढाउन हामी उत्तर कोरियासँग वार्ता गर्न चाहन्छौं’, उत्तर कोरियाका लागि अमेरिकी दूत सुङ किमले भने कोरियाली नेता किमले अमेरिकी पूर्व राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पसँग तीन पटक भेटवार्ता गरिसकेका छन् ।

ट्रम्पले आफ्नो शा’सन कालमा उत्तर कोरियाली प्रायद्धीपको यु’द्ध अन्त्य गर्ने वारम्बार बताए पनि सफल हुन सकेका थिएनन् । उत्तरलाई नि’शस्त्र पार्ने विषयमा वर्तमान राष्ट्रपति जो बाईडेनले कूटनीतिलाई तीब्रता दिएका छन् ।