सूर्यबाट आउने आँधीबे’हरीले पृथ्वी न’ष्ट हुने, जीवन बाँच्ने सम्भावना भएको ग्रहमा मानिस सर्ने

काठमाडौ । पृथ्वी आजका दिनमा हरेक ख’तराहरुसँग जुध्दैछ ।प्रायः पृथ्वीको उत्तर र दक्षिण ध्रुवमा एउटा रंगीन बत्ती देखिन्छ, जसलाई अ’रोरा भनिन्छ ।अरोरा तब निर्माण हुन्छ जब सूर्यबाट चार्ज कणको हावा पृथ्वीको चुम्बकीय क्षेत्रसँग ठ’क्कर खान्छ ।

सूर्यबाट आएको विकिरण मानव र जीव जीवनको लागि हा’निकारक हुन सक्छ ।यस्तो अवस्थामा चुम्बकीय क्षेत्रले पृथ्वीको लागि सुरक्षा कवचको रूपमा काम गर्दछ, तर नयाँ अध्ययनले नयाँ चिन्ता उत्पन्न गरेको छ ।अध्ययनका अनुसार, चुम्बकीय क्षेत्र समयको साथ कमजोर हुँदै गइरहेको छ । सूर्यबाट आउने आँधीबेहरी अझ श’क्तिशाली हुने अध्ययनले देखाएको हो ।यसले पृथ्वीमा भएको जीवनमा पनि असर पार्ने जानकारहरु बताउँछन् ।

५ अर्ब वर्षपछि… रोयल ए’स्ट्रोनोमिकल सोसाइटीको मासिक सूचनाहरूमा प्रकाशित एउटा अध्ययनमा, खगोलविद्हरूले यी वायुहरूको गहनतालाई गणना तरिकाले अध्ययन गरेका छन् ।उनीहरुका अनुसार अबको ५ अर्ब बर्षमा के हुन्छ भनेर देखाएको छ ।

जानकारी अनुसार त्यस समयमा सूर्यको हाइड्रोजन ईन्धन चालू हुनेछ र एक विशाल रातो तारा बन्नेछ ।यसबाट बाहिर आउने हावाहरूले पृथ्वीको चुम्बकीय क्षेत्रलाई नष्ट गर्न शुरू गर्नेछ । त्यसरी वातावरण अन्तरिक्षमा हराउन शुरू हुनेछ । यदि त्यतिखेर पृथ्वीमा जीवन जिवित भए, विस्तारै अन्त हुने देखिएको छ ।

आयरल्याण्डको ट्रिनिटी कलेज ड’ब्लिनका खगोलशास्त्री एलिन वि’डोट्टो र अध्ययनका सह लेखकले भनेका छन्, ‘पहिले मंगल ग्रहको वातावरण पनि यसरी नष्ट भएको थियो । तर त्यसको पृथ्वीको जस्तो चु’म्बकीय क्षेत्र थिएन ।’

सुर्यको अवस्था के हुन्छ ? अहिलेबाट करोडौं वर्षपश्चात हाम्रो सूर्य इन्धनबाट बाहिर निस्किनेछ र सूर्य आफ्नै गुरुत्वाकर्षण अन्तर्गत ढल्नेछ । बाहिरी तहहरूको विस्तारको कारण र यो एक विशाल रातो तारा बन्नेछ ।अन्ततः यो पूर्ण रूपमा अदृश्य हुन्छ र सेतो बौने तारामा परिणत हुनेछ ।

त्यसबेलासम्म यसको वातावरण विस्तारका कारण, बीचमा आउने ग्रहहरू जल्न शुरू हुनेछन् ।नासाका अनुसार दुबै बुध र शुक्रको न’ष्ट हुनेछन् । नासाका अनुसार पृथ्वी पनि न’ष्ट हुन सक्छ । अध्ययनमा, अनुसन्धानकर्ताहरूले ११ बिभिन्न ताराको नमुना तयार गरे, जसको द्रव्यमान सूर्यको भन्दा एक देखि सात गुणा धेरै थियो ।

पुनः जीवन शुरु हुन्छ ? अन्वेषकहरूले पत्ता लगाए कि जीवनको अन्तमा, सूर्यबाट आउने हावाको वेग र तीव्रता फरक हुन्छ । यदि त्यसको चु’म्बकीय क्षेत्र बृहस्पति भन्दा १०० गुणा ठूलो र पृथ्वी भन्दा हजार गुणा ठूलो छ भने कुनै ग्रह यस अवस्थामा मात्र बाँच्न सक्दछन् ।

केही ख’गोलविद्हरू विश्वास गर्छन् कि सेतो बौने ताराका परिकरणका कारण ग्रहहरूमा जीवन रहन सक्छ किनकि सूर्यको हा’निकारक किरणहरू त्यहाँ पुग्न सक्दैन ।कुनै ग्रहले सूर्यको वातावरणको तापलाई प्र’तिरोध गर्न नसक्ने पनि हुन सक्छ ।

तर यदि त्यहाँ कुनै त्यस्तो ग्रह छ जसको चुम्बकीय क्षेत्र बलियो छ भने, त्यहाँ नयाँ जीवन पनि जन्मिन सक्दछ ।आजका दिनमा मानिसहरु यस काममा लागेका छन् । अबको ५ अर्ब वर्षसम्म मानिसहरु अर्को ग्रहमा गएर बस्न सक्ने कुरालाई नर्कान मिल्दैन् ।जनबोली