भारतीय नागरिकलाई वं’शजको नागरिकता

दाङ– गलत विवरण पेश गरेर दाङमा एकजना भारतीय नागरिकले जिल्ला प्रशासन कार्यालय दाङबाट वं’शजको नागरिकता प्राप्त गरेको अभियोगमा अदालतमा मुद्दा दर्ता भएको छ । नागरिकता लिएको वर्षपछि रहस्य खुलेको हो । नेपाली नागरिकता लिने भारतको उत्तरप्रदेश बलरामपुर जिल्ला श्रीदत्तगञ्ज उत्रौला घर भएका २५ वर्षीय विशाल गुप्ता पटवाल अहिले पू’र्पक्षको लागी का’रागार च’लान भएका छन् । ०७७ जेठ १३ गते उनलाई जिल्ला प्रहरी कार्यालयको टोलीले पक्राउ गरेको थियो ।असार ८ गते गुप्तालाई जिल्ला अदालतले पू’र्पक्षको लागी का’रागार च’लाउन गरेको छ ।

भारतीय ना’गरिक गुप्ताले मितबहादुर दमाइको नामबाट ०७५ मंसिर २५ गते ५२–०१–०७५–०४०५२ वं’शजको नागरिकता प्राप्त गरेका थिए । उनले घोराही उपमहानगरपालिका वडा नं. ३ वर्गदा निवासी हिरालाल दमाइको छोरा बनेर नागरिकता लिएको पाईएको छ ।गुप्ताबाट भारतीय विशिष्ट प’हचान प्राधिकणले जा’री गरेको कार्ड समेत फेला परेको जिल्ला प्रहरी कार्यालय दाङका डिएसपी सुमित खड्काले जानकारी दिए । द’माइका जेठा छोरा हि’रालाल भारतमा काम गर्न गएका छन् । तर, हि’रालालले गुप्तालाई आफ्नो छोरा बनाएर नागरिकता दिलाएका थिए ।

प्रहरीले हि’रालाल द’माई सहित घोराही उपमहानगरपालिका वडा नं। ३ का वडा अध्यक्ष माधव चौधरी, वडासचिव पद्मप्रसाद रेग्मी, कर्मचारी त्रिपुरा खड्का र सामाजिक परिचालक लिला अधिकारीवि’रुद्ध मु’द्दा गरेको छ । नागरिकता लिने विशाल गुप्ता बाहेक अन्य पाँचै जना फ’रारको सूचीमा छन् । आरोपित विशालले आफु भारतीय ना’गरिक भएको र गलत विवरण पेश गरेर नागरिकता लिएको प्रहरी स’मक्ष व’यान दिएका छन् । घोराही उपमहानगरपालिका वडा नं. ३ को सि’फारिसको आधारमा नागरिकता प्राप्त गरेका थिए ।बंगलाचुली गाउँपालिका वडा नं. ३ बाट ब’साईसराईको विवरण पेश गरेर सि’फारिस बनाएका थिए ।

घो’राहीमा मजदुरी गर्दै आएका बिशालले चार वर्षअघि सम्झना नेपालीसँग विहे गरेका थिए ।बिहेपछि एउटा बच्चा ज’न्मियो । अननि बच्चाको ज’न्मदर्ता गराउन र आफ्नो विहे द’र्ता गराउन खो’ज्दा नभएपछी सम्झनाले मित मामा नाता पर्ने हि’रालाल नेपालीलाई जसरी पनि नागरिकता बनाइदिन अ’नुरोध गरिन् । अनी हि’रालालले आफ्नो छोरा बनाएर नागरिकता दिलाइदिए ।