नेपालमा रहेको कोरोना भाइरस कुन हो भन्ने पत्ता लगाउन जी’न अध्ययन शुरु

काठमाडौं, १६ असार । नेपालमा कोरोना भाइरस (कोभिड १९( को अ’नुवंश (जीन सि’क्वेन्सिङ) को अध्ययन शुरु गरिएको छ । नेपाल स्वास्थ्य अनुसन्धान परिषद्ले नेपाली वैज्ञानिक र अनुसन्धान कर्ताबाट कोरोना सङक्रमितमा रहेकाको जी’नको अध्ययन थालेको हो ।परिषद्का कार्यकारी निर्देशक डा प्रदीप ज्ञवालीले नेपालमा सङक्रमितमा रहेको जी’न कस्तो प्रकारको रहेको भनेर अध्ययन गर्न शुरु भएको बताउनुभयो । कोभिड–१९ का विभिन्न जीन रहेकाले अध्ययनबाट नेपालमा रहेको कुन जी’न हो भन्ने पत्ता लगाइने छ ।

परिषद्ले यसका लागि काठमाडौँ विश्वविद्यालयसँग स’म्झौता गरेर प्रक्रिया अगाडि बढाएको छ । यसैगरी त्रिभुवन विश्वविद्यालय र अन्य निजी प्र’योगशालासँग पनि सम्झौता गर्ने तयारी गरेको छ । जी’नको अध्ययनका लागि काठमाडौ विश्वविद्यालयले उपकरण समेत खरिद गरेर ल्याइसकेको जनाइएको छ । परिषद्का बरिष्ठ अनुसन्धान अधिकृत डा। मेगनाथ धिमालले अध्ययनबाट कोरोना भाइरसको कति श’क्तिशाली रहेछ भन्ने पत्ता लाग्ने बताउनुभयो। जीन सि’क्वेन्सिङका लागि अहिले प्रयोगशालाको परीक्षण, सङक्रमित व्यक्तिको संकलित न’मूना संकलन गर्ने कार्य भइरहेको छ ।

‘जी’नको अध्ययनले भाइरस कस्तो रहेको छ भन्ने थाहा हुन्छ’ उहाँले भन्नुभयो– ‘भाइरस पत्ता लागेपछि कोभिड १९ वि’रुद्धको भ्या’क्सिन बनेपछि प्रयोग गर्न सकिन्छ ।’ सबै देशले आफ्नो देशमा सङक्रमित व्यक्तिमा भएको भाइरस कस्तो छ भनेर जीन सि’क्वेन्सी गरिरहेका छन् ।परिषद्ले शुरुमा १५ जना सङक्रमितको जीनको अध्ययन गर्ने छ र यसपछि ५० देखि ६० जनाको गर्ने छ । उहाँका अनुसार फरक फरक देशबाट आएका मानिसको जीनको अध्ययन गरिने छ । ‘हामीले फरक फरक देशबाट आएका सङक्रमित व्यक्तिको जीन अध्ययन गर्ने छौं’ उहाँले– ‘जी’न सि’क्वेन्सिङले कुन देशबाट आएका मानिसमा कस्ता प्रकारको भाइरसको जी’न छ भन्ने पत्ता लगाउँछ ।’

अध्ययनबाट कोभिड १९ को संक्रमणले मानिसको र’गतमा कुन कुन चीज उत्पन्न भएको छ भनेर पनि पत्ता लाग्ने छ । नेपालका संक्रमित रहेका मध्ये ९८ प्रतिशत कोभिड १९ को मेडिकल लक्षण चिह्न (क्लि’निकल सा’इन सि’न्ट्रोम) नभएको पाइएको अवस्थामा अध्ययनले कुन प्रकारको जीनको कारणले यहाँका मानिसमा सङक्रमण रहेको र भाइरसको कुन चाहिँ जीन नेपालमा बढी रहेको भन्ने कुरा थाहा हुने छ ।सङक्रमित व्यक्तिको स्बाब र रगतबाट जीन सिक्वेन्सिङ गरिने छ । जीन पत्ता लगाएपछि कोभिड– १९ को उपचारका लागि आवश्यक भ्या’क्सिन र औ’षधि पत्ता लगाउन सकिने छ ।

चीन, अमेरिका, भारतलगायत देशले पनि कोभिड–१९ को जीनबारे अनुसन्धान शुरु गरिसकेका छन् । उहाँले जीनको अध्ययनपछि गुणस्तरिय छ कि छैन भनेर परीक्षण गर्नका लागि विश्व स्वास्थ्य संगठनको स्वी’कृतमा विदेश रहेका प्रयोगशालामा समेत परीक्षण गरिने बताए । उहाँका अनुसार १० प्रतिशत नमूना विदेशी प्रयोगशालामा समेत पठाइने छ । रासस