खानपानमा ख्याल नपुग्दा टीकाको दिन अस्पतालमा…

टीकापुर । खानपानमा सन्तुलन नमिल्दा जोशीपुरका सन्देश चौरासिया टीकाको दिन पनि अस्पतालमै रहनुप¥यो । उच्च र’क्तचाप र म’धूमेहको स’मस्या भएका सन्देशलाई दशैँको खानपानले बि’रामी बनाएको हो । ‘‘घरमा बोका का’ट्यौँ, चिल्लो रोटी धेरै खाइयो, जसले मलाई स’मस्या भयो’’, चौरासियाले भन्नुभयो, ‘‘चाडपर्वमा घरमा चिल्लो खानेकुरा बढी पाक्यो, शरीरमा चीनिको मात्रा बढी भयो । आज दशैँको टीका लगाउने दिन म त बिरामी परेर टीकापुर अस्पतालमा छु ।” चाडबाडमा खानपिनमा सचेत नहुने आम च’रित्र देखिन्छ ।

गाउँघरमा बलीका रुपमा होस् या दशैँ मनाउन का’टिएको खसीको मासु ३-४ दिनसम्म पनि खाने चलन गलत भएको टीकापुर अस्पतालका मेडिकल सुपरिटेन्डेन्ट डा जितेन्द्र कँडेलले बताउनुभयो । ‘‘मानिसको शरीरलाई मासु नभई नहुने तत्व भए पनि यसरी राखिएको बासी मासु सही व्यवस्थापन गर्न नसके स्वास्थ्यमा अ’सर पार्छ । यसरी राखिएको खानेकुराले परिवार नै बि’रामी हुन सक्ने सम्भावना रहन्छ’’, डा कँडेल भन्नुहुन्छ, ‘‘चाडपर्वमा खानपानमा ध्यान नदिएर पूरै परिवार बि’रामी भएर अस्पताल आउनेहरु पनि छन् ।’’

सामान्य तया शरीरलाई चाहिएको भन्दा बढी मात्रामा खाए जुनसुकै खाद्यपद्धार्थले पनि असर गर्ने चिकित्सकहरु बताउँछन् । दी’र्घरोगी, उच्च र’क्तचापका बि’रामी र को’लेस्टोर भएका बि’रामीले मासु खाँदा विशेष ध्यान दिनुपर्ने डा. कँडेलको सुझाव छ ।‘‘चाडपर्वको समयमा अस्पतालमा यी रो’गबाट ग्र’सितहरु बढी स’मस्या भएर आउँछन्, कतिपयलाई अस्पतालमै भर्ना गरेर सेवा दिनुपर्छ ।यसरी स’मस्या हुनुभन्दा खानपानमा ध्यान दिनु राम्रो हुन्छ ।’’ टीका लगाउँदा भी’डभाड नगरी, मास्कको प्रयोग गर्ने, स्या’निटाइजरको प्रयोग जस्ता स्वास्थ्य सुरक्षाका मापदण्ड अपनाई दशैं मनाउन स्वास्थ्यकर्मी तथा चिकित्सकको सुझाव छ ।

‘‘यस वर्ष विगतका वर्षजस्तो भीड हुने गरी टीकाटालो गर्न हुँदैन’’, टीकापुर नगरपालिका स्वास्थ्य शाखा प्रमुख बलबहादुर रावलले भन्नुभयो, ‘‘हामीले सबैलाई अ’पिल गरेका छौँ, घरमा मात्रै टीका लगाउँ, घरघर नजाउँ भनेका छौँ ।यसले सङ्क्रमण फै’लने ड’र बढेको छ ।’’ आर्थिक र सामाजिकरुपमा सु’रक्षित हुने गरेर दशैँ मनाउन टीकापुर नगरपालिकाका नगरप्रमुख तपेन्द्रबहादुर रावलले आग्रह गर्नुभएको छ । ‘‘सामाजिक र आर्थिक क्षेत्रमा क्ष’ति पुगेको छ’’, नगरप्रमुख रावल भन्नुहुन्छ, ‘‘यस्तो बेला स्वास्थ्य जो’खिममा नपारौँ ।’’रासस