अर्को हिउँदसम्ममा जीवन सामान्यमा फ’र्किने

बर्लिन : कोरोना खोप विकास गरिरहेका एक विज्ञले म’हामारीका कारण अ’स्तव्यस्त बनेको दिनचर्या अर्को हिउँदसम्ममा सामान्यमा फ’र्किने बताएका छन्। बायोटेकका संस्थापक प्राध्यापक उगुर सहिनले आउँदो ग’र्मीयामसम्म खो’पको महत्वपूर्ण विकास भई हिउँदसम्ममा ज’नजीवन सामान्य हुने बताएका हुन्। जर्मन औ’षधि उपत्पादक कम्पनी बा’योटेक र फा’इजरले विकास गरिरहेको कोरोना खोपको प्रारम्भिक परीक्षण नतिजाअनुसार ९० प्रतिशत कोभिड–१९ बाट बचाउने उ’द्घोष गत साता गरेका थिए।

बीबीसीका अनुसार खोपको अन्तिम चरणको परीक्षणमा करिब ४३ हजारले सहभागिता जनाएका थिए। यसैगरी प्राध्यापक सहिनले सो खोप लगाएका मानिसबाट कोरोना नसर्ने र लक्षणहरू समे देखा नपर्ने विश्वास व्यक्त गरेका छन्। ‘यस्तो प्रभावकारी खोपले संक्रमण एक व्यक्तिबाट अर्को व्यक्तिमा नसर्नेमा म निश्चिन्त छु’, उनले भने, ‘सायद ९० प्रतिशत नहालो ५० प्रतिशत चाहिँ नसर्नेमा ढुक्क छु। तर यसले महामारीको फै’लावटलाई ना’टकीय ढंगमा घ’टाउने कुरा चाहिँ बिर्सन हुँदैन।’