अबदेखि कतारमा नयाँ श्रमिक जान पाउने

काठमाण्डौ , कतार सरकारले अब नयाँ श्रमिक पनि लिने भएको छ ।नोभेम्बर १५ मा सूचना निकालेर कतार सरकारले नेपालसहित विभिन्न देशबाट नयाँ श्रमिक लिनका लागि श्रम अ’नुमोदन गर्न सक्ने बताएसँगै कतारमा रहेको नेपाली दूतावासले पनि आइतबारदेखि मा’गपत्र प्र’माणीकरणको काम थालेको छ । कोरोनाको कारण यसअघि कतारले नेपालसहित विभिन्न देशलाई उच्च जो’खिमको सूचीमा राखेको थियो ।उच्च जो’खिममा राखेको देशका नागरिकका लागि कतार सरकारले नयाँ श्रम पनि खुलाएको थिएन ।

तर अब भने त्यो प्रतिवन्ध हटाउँदै कतारले नेपालसहित विभिन्न देशबाट नयाँ श्रमिक पनि कामका लागि लिने भएको छ । कतारले गरेको पछिल्लो घो’षणा अनुसार अब म्यानपावर व्यवसायीले माग ल्याएमा दूतावासले प्रमाणीकरण गर्ने कतारका लागि नेपाली राजदूत डा. नारदनाथ भारद्वाजले बताउनुभयो ।‘कतारले खुल्ला नगर्दासम्म कामको माग ल्याउँदा पनि हामीले प्र’माणीकरण गर्न सक्ने अवस्था थिएन, किनभने कतार सरकारले खुल्ला गरेकै थिएन । अहिले कतारबाट बिदामा नेपाल आएकाहरु फर्कनका लागि भने विशेष अनुमति दिनुपर्ने प्रावधान कतार सरकारले राखेको छ ।

कतार पुगेपछि सात दिन होटल क्वरेण्टीन र सात दिन होम क्वरेण्टीनमा अ’निवार्य बस्नु पर्नेछ । राजदूत भारद्वाजले भन्नुभयो, ‘कतारले नखुलाउँदासम्म मागपत्र प्र’माणीकरण मात्र गर्दा श्रमिक ठ’गीमा पर्ने सम्भावना हुन्थ्यो तर अब कतारले नै खुलाएपछि दूतावासले नगर्ने भन्ने नै हुँदैन, मागपत्र प्र’माणीकरण हुन्छ ।