७२ प्रतिशत जनतालाई कोभिड खोप उपलब्ध गराउँछौँः मन्त्री ढकाल

काठमाडौं, स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्यामन्त्री भानुभक्त ढकालले कोभिड–१९ विरुद्धको खोप ७२ प्रतिशत जनतालाई उपलब्ध गराउने बताएका छन्। भरतपुर अस्पतालको आज आकस्मिक सेवा भवन र सरुवा रोग सेवा भवनको शिलान्यास कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै उनले १४ वर्ष मुनिकाका बालबालिकाका लागि खोप परीक्षण नै नगरिएकाले लगाउन नमिल्ने बताए। “खोप कति अनुदानमा र कति खरिद गरेर ल्याउने भन्ने विषयमा सरकारीले निर्णय गर्नेछ”, उनले भने,“खोप विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनले प्रमाणित गरे लगत्तै नेपालमा पनि उपलब्ध हुन्छ।”

मन्त्री ढकालले को”रोना उ”पचार र नि”यन्त्रणका लागि सरकारले ग”रेको काम उ”ल्लेखनीय रहेको ब”ताउँदै आर्थिक रुपमा वि”कसित देशसमेत यसको उपचार र रो”कथामका लागि घुँ”डा टे”केका छन्। तर हामीले ग”रेको सेवा ग”र्ब गर्न ला”यक छ भने ।“को”रोनाबाट ब”च्नका लागि सामाजिक दूरी नै महत्वपूर्ण रहेको छ”, उनले भने,“कुनै जा”त, धर्म, लि”ङ्ग, आ”स्थाका आधारमा यो रो”ग ला”ग्ने होइन, साझा मो”र्चाबाट काम गरेर रो”गलाई नियन्त्रण गर्नुपर्छ।” सरकारले तो”केको स्वास्थ्य मा”पदण्ड पा”लना गर्न उनले आ”ग्रह गरे।

प्रतिनिधिसभा सदस्य कृष्णभक्त पोखरेल, भरतपुर महानगरपालिकाका प्रमुख रेनु दाहाल, मन्त्रालयका नीति योजना तथा अनुगमन महाशाखा प्रमुख डा. गुणराज लोहनी, अस्पताल विकास समितिका अध्यक्ष डा. भोजराज अधिकारी, अस्पतालका निमित्त मेडिकल सुपरिटेण्डेण्ट डा. जगन्नाथ तिवारी, पूर्वमेडिकल सुपरिटेण्डेण्ट प्राडा कृष्ण पौडेल, अस्पतालका निमित्त मेट्रोन ९नर्सिङ प्रमुख० शान्ता भण्डारीलगायत बोलेका थिए। कार्यक्रममा ५० श्ययाको दुई तले सरुवा रोग अस्पताल भवन र ५० श्ययाको आकस्मिक कक्ष भवन बन्ने जानकारी दिइयो।

सरुवा रोग भवन निर्माण गर्न आठ करोड रुपैयाँ बजेट सरकारले विनियोजन गरिसकेको छ। क्रमागत योजनाअन्तर्गत दुई वर्षमा सम्पन्न हुनेछ। आकस्मिक कक्ष भवन एक वर्षमा सम्पन्न गर्ने योजना रहेको छ। ११ करोड रुपैयाँ लागतमा निर्माण सम्पन्न हुने अनुमान गरिएको भवनको लागि सरकारले नौ करोड रुपैयाँ बजेट विनियोजन गरिसकेको छ।