‘ओली सरकारकै कारण राजा आऊ देश बचाऊ भनिरहेका छन्’

काठमाडौँ । प्रमुख प्रतिपक्षी नेपाली कांग्रेसका नेताहरूले केपी ओली नेतृत्वको कम्युनिस्ट सरकारले जनमतको घो’र अपमान गरेको बताएका छन्। सरकारवि’रुद्ध सोमबार ७७ वटै जिल्लामा प्र’दर्शन गरेको कांग्रेसका नेताहरूले शा’सन सञ्चालन गर्ने नैतिक र राजनीतिक आधार ओलीले गु’माइसकेको दा’बी गरे। जनादेशअनुसार कांग्रेस पाँच वर्ष ढुक्कैले प्रतिपक्षी बन्न तयार भएर नै ओलीको रा’जीनामा नमागेको स्पष्ट पार्दै कांग्रेस नेताहरूले भने, ‘केपी ओलीकै पार्टीका बहुमत नेताले सरकार नालायक र भ्रष्ट भयो भनेर प्रधानमन्त्रीको रा’जीनामा मागेका हुन्, हामीले होइन।’

उल्लेख्य जनसहभागिता रहेका सभालाई स’म्बोधन गर्दै उनीहरूले सरकारको गै’रजिम्मेवारीका कारण जनतामा तीव्र वि’तृष्णा आएको दा’बी पनि गरे। जनताको लामो सं’घर्षबाट स्थापित संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रवि’रुद्ध औला उठाउने र सडकमा ना’रा लगाउने अवस्था आउनुको मुख्य कारण वर्तमान सरकार नै भएको उनीहरूको भनाइ थियो। ‘ओली सरकारकै कारण राजा आऊ देश बचाऊ भनिरहेका छन्,’ कांग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवाले हेटौंडामा आ’योजित सभालाई स’म्बोधन गर्दै भने, ‘नत्र कहाँबाट हिम्मत अहिले राजातन्त्रको पक्षमा जु’लुस निकाल्ने ? यसमा कम्युनिस्ट सरकार जिम्मेवार छ।’

संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रबाट मुलुक अब फर्कन नसक्ने दा’बी गर्दै सभापति देउवाले त्यसवि’रुद्ध गए राणा, पञ्चायत र राजाजस्तै कम्युनिस्टहरू पनि सकिने बताए। ‘गणतन्त्र स्थायी हो। यो व्यवस्थाभन्दा राम्रो व्यवस्था अन्य कुनै छैन,’ देउवाले भने, ‘केही कमजोरी रहेछ भने सुधार गर्दै अघि बढ्छौं।’ संविधानसभाबाट जारी नयाँ संविधानको म’र्मविपरीत सरकार एकदलीय अ’धिनायकवाद स्थापना गर्न लागि परेको आ’रोप लगाउँदै कांग्रेस नेताहरूले वर्तमान सरकारले राज्यका सबै निकायलाई आफ्नो नियन्त्रणमा राख्ने प्रयास गरेको दा’बी गरे।

‘मैले त कम्युनिस्टले जिते भने राम्रोसँग हाँस्न पाइँदैन, रून पनि पाइँदैन भनेको थिएँ। अहिले कोही खु’लेर रोयो भने पनि ओली सरकारले जे’ल हाल्छ,’ देउवाले भने, ‘जनतालाई लेख्ने, बोल्ने अधिकारमाथि नै ब’न्देज लगाएर स’र्वसत्तावाद लागू गर्न खोजिएकाले बा’ध्य भएर सडकमा आउनुपरेको हो।’ यो समाचार आजको नागरिक दैनिकमा छ ।