रुसी राष्ट्रपति पुटिनद्वारा बाइडेनलाई बधाई

काठमाडौं : रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले औपचारिक रुपमै अमेरिकी राष्ट्रपति–निर्वाचित जो बाइडेनलाई बधाई दिएका छन्। विश्वव्यापी सुरक्षालाई प्रबद्र्धन गर्नेगरी आफूहरुबीचका मतान्तरलाई थाँ’ती राखेर दुबै देशले मिलेर कार्य गर्न आफू इच्छुक रहेको राष्ट्रपति पुटिनले बताए। राष्ट्रपति पुटिनले अमेरिकी राष्ट्रपति–नि’र्वाचित बाइडेनको कार्यकाल सफल हुने विश्वास व्यक्त गर्दै आफू सहकार्य र सम्पर्क स्थापित गर्न तत्पर रहेको बताएका छन्। राष्ट्रपतिको कार्यालय क्रेमलिनले सार्वजनिक गरेको विज्ञप्तिमा रुस र अमेरिकाको काँ’धमा विश्वको सु’रक्षा र स्थायित्व कायम राख्न विशेष जिम्मेवारी रहेको उल्लेख छ।

विश्वका प्रमुख नेताहरुमध्ये रुसी राष्ट्रपति अन्तिमतिर जो बाइडेनलाई बधाई दिने विश्व नेता हुन्। सोमबार मात्र अमेरिकी इलेक्टोरल कलेजले बाइडेनको जि’तलाई सुनिश्चित गर्नेगरी औपचारिक रुपमा मतदान गरेको थियो। तर अमेरिकी राष्ट्रपति–निर्वाचित बाइडेनले रुस वि’रुद्ध राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पको भन्दा पनि कडा नीति अ’ख्तियार गर्ने अनुमान गरिएको छ। चु’नावी अभियानका क्रममा बाइडेनले पुटिन समेतका विश्वका धेरै ता’नाशाहलाई ट्रम्पले समर्थन र साथ दिएको बताउँदै आएका थिए। सन् २०१६ को अमेरिकी राष्ट्रपतीय निर्वाचनमा रुसले हस्तक्षेप गरेको आरोप छ जसले ट्रम्पलाई विजयी हुन मद्दत गरेको थियो।

यसैबीच, अमेरिकी इलेक्टोरल कलेजको मतदानबाट राष्ट्रपति–निर्वाचित जो बाइडेन वि’जयी हुनु भएको छ । बाइडेनले ३०६ तथा राष्ट्रपति ट्रम्पले २३२ मत प्राप्त गर्नु भएको छ । यो मतदानसँगै अमेरिकी राष्ट्रपतिमा जो बाइडेनको जित सुनिश्चित भएको छ ।इलेक्टोरल मतबाट नि’र्वाचित भएसँगै बाइडेनले राष्ट्रपति ट्रम्पले अमेरिकी जनताको अभिमतलाई उपेक्षा गरेकामा आ’पत्ति जनाउनु भएको छ ।