आज वर्षकै सबैभन्दा छोटो दिन !

एजेन्सी , डिसेम्बर २१ अर्थात आज वर्षको सब भन्दा छोटो दिन र सबैभन्दा लामो रात हुनेछ। यस दिन सूर्यको उपस्थिति केवल आठ घण्टाको लागि रहनेछ। जसपछि १६ घण्टाको सबैभन्दा लामो रात हुनेछ। यस दिन सूर्य कर्कट रेखाबाट मकर रेखाको उत्तरायणबाट दक्षिणयानतिर प्रवेश गर्नेछ। यसलाई विन्टर सोलिस्टाइस भनिन्छ। विन्टर सोलिस्टाइसको अर्थ यो हुन्छ कि हरेक वर्ष २१ डिसेम्बरको दिन वर्षको सबैभन्दा छोटो दिन हुन्छ। यसको कारण यो हो कि पृथ्वी सूर्यबाट धेरै टाढा रहन्छ र चन्द्रको प्रकाश यस दिन धेरै समयसम्म पृथ्वीमा रहन्छ। यस दिनदेखि चिसो बढ्छ भन्ने विश्वास छ।

पृथ्वी आफ्नो अक्षमा २३.५ डिग्रीमा झुकेको छ जसको कारण सूर्यको दूरी पृथ्वीको उत्तरी गोलार्धबाट बढ्छ र सूर्यको किरणहरू छोटो समयको लागि मात्र पृथ्वीमा पर्छ। त्यस्तै, विन्टर सोलिस्टाइसको विपरित जुन २१ लाई भने समर सोलिस्टाइस मानिन्छ। यस दिन दिन वर्षकै सबैभन्दा लामो र रात छोटो हुन्छ।उत्तरी गोलार्धमा दिनको अवधि डिसेम्बर २३ बाट बढ्न थाल्छ। यस समयमा यो उत्तर ध्रुवमा रात हुन्छ जबकि दक्षिण ध्रुवमा सूर्य चम्किन्छ। सूर्य मार्च २१ मा भूमध्यरेखामा सीधा चम्किन्छ, त्यसैले दुबै गोलार्धमा रात र दिन बराबर हुन्छन्। सोलिस्टाइस एक ल्याटिन शब्द हो। यसको अर्थ ‘स्थिर सूर्य’ हो।