बजार पठाउने तयारीमा रहेको सुन्तला बोटमै कु’हिएर झ’र्न थालेपछि कृषक चि’न्तित

पर्वत ।सुन्तला पाकेर बजार पठाउन तयारी भएको समयमा की’रो परेपछि पर्वतका सुन्तला भण्डारका रूपमा चि’निएको जलजला गाउँपालिका–१ बाँसखर्कका किसान चि’न्तामा छन् ।माघको पहिलो सातादेखि बिक्रीका लागि बजार पठाउने तयारी भइरहेका बेला बोटमै कु’हिएर सुन्तला झर्न थालेका हुन् । उत्तर मो’हडामा फै’लिएको बाँसखर्क सबैभन्दा ढिलोसम्म बोटमै सुन्तला रहने ठाउँ हो ।यहाँ माघ शुरु भएपछि मात्रै सुन्तला पाक्छ । यस पटक भने पाक्ने बेलामा पहेँलो हुँदै झ’र्न थालेपछि किसान वर्षभरिको आम्दानी गु’म्ने चि’न्तामा छन् ।

“बढी पहेँलो भएको गेडो छिट्टै झरेको छ”, अगुवा किसान जगतबहादुर खत्रीले भने, “को’ट्याएर हेर्दा भित्र कीरैकीरो छन् ।”बारीभरि पहेँलै भएर झ’रेका सुन्तला सङ्कलन गरेर खा’डलमा पुर्ने गरेको खत्रीले बताए । उनले वर्षेनी रु ६ देखि आठ लाखसम्मका सुन्तला बोटबाटै बेच्नुहुन्छ । बर्षेनी रु पाँच लाखका सुन्तला बिक्री गर्ने चन्द्रकुमारी भण्डारीले पनि पाक्ने बेलामा देखिएको यस्तो समस्याले आम्दानी चौ’पट हुने चिन्ता लागेको सुनाए ।“धान फल्ने खेत मासेर सुन्तला लगाएका छौँ”, उनले भने, “सुन्तला उठाउँदै खाल्डोमा पु’र्नु परेको छ ।”

मल, काँ’टछाँट र बगैँचा व्यवस्थापनमा बर्षेनी लाखभन्दा बढी खर्च हुने भण्डारीले बताए । लगानी मात्रै नभएर वर्षभर कमाई खाने बाटो पनि ब’न्द हुने अवस्था आएको बताए ।बाँसखर्कमा वर्षेनी रु साढे तीन करोडसम्मको सुन्तला उत्पादन हुन्छ । सुन्तलाको व्यवस्थित बजारीकरण गर्न किसानकै अग्रसरतामा सुन्तला उत्पादन तथा बिक्री गर्न बजारमारे सुन्तला उत्पादन सहकारी स्थापना गरिएको छ ।सहकारीले घरैबाट सुन्तला टिपेर काठमाडौँदेखि चितवनसम्मका बजार पु¥याउँदै आएको छ । सुन्तला बिक्रीबाटै आएको आम्दानीको केही प्रतिशत रकमले सहकारीको खर्च धानिएको थियो ।

“यसपालि बाक्लो फलेको देखेर खुशी थियौँ”, सहकारीका अध्यक्षसमेत रहेका खत्रीले भने, “मङ्सिरदेखि झर्न थालेको हो । पाकेका सुन्तला झ’रेपछि आम्दानीको बाटो सुक्ने चि’न्ता बढ्दै गएको छ ।”सुन्तला झरेपछि सहकारीको आम्दानीसमेत घ’ट्ने उनले बताए ।किसानले सुन्तला बेचेबापत प्रतिकिलो रु पाँचका दरले सहकारीमा जम्मा गर्नुपर्ने व्यवस्था छ । बाँसखर्कसहित म्याग्दी र बागलुङका केही गाउँ समेटेर गत वर्षदेखि सुन्तला सुपरजोन कार्यक्रम लागू भएको छ ।बाँसखर्कसहित म्याग्दीको बेनी नगरपालिका, अन्नपूर्ण, रघुगङ्गा, मालिका गाउँपालिका, बागलुङको बागलुङ नगरपालिका र काठेखोला गाउँपालिकासहितका सात स्थानीय तहका ५२ वडा समेटेर जोन कार्यान्वयन भएको हो ।

जोनमा समेटिएको भए पनि सुन्तला झर्ने समस्या स’माधान नभएको वडाध्यक्ष तुलसीराम शर्मा रेग्मीले गुनासो गरे । “जोनले केही माखो मा’रेन”, रेग्मीले भने, “पहिला ब्लक हुँदा सानातिना समस्या समाधानलाई पैसा आउँथ्यो ।अहिले त्यै पनि ह’रायो । बारीभरि सुन्तला झ’रेर बि’जोग भएको छ । जोनलाई धेरै भन्यौँ । तर सुनुवाइ भएन ।” पाक्ने बेलामा कीरो लागेर झर्ने स’मस्या स’माधान गर्न तत्काल सम्भव नभएको सुन्तला सुपरजोनका प्रमुख सुधीर थापाले बताए ।मोदी गाउँपालिका–२ को देउपुरमा समेत गत वर्षदेखि देखिएको हाँगा कु’हिने रोगको स’मस्या स’माधान भएको छैन ।रासस