नेपाली सेनाले गोरखा – काठमाडौं ए’कीकरण मार्गमा पदयात्रा सुरु गर्यो

गोरखा-नेपाली सेनाले गोरखा–काठमाडौं ए’कीकरण मार्गमा पदयात्रा सुरु गरेको छ। गोरखा दरबार परिसरबाट यात्रामा सहभागी ४० जनाको टोलीलाई मंगलवार बिहान बिदाइ गरिएको हो। राष्ट्रिय झण्डा, सेनाको आफ्नै झण्डा, टर्च बोकेर फूलको माला लगाएर नेपाली सेनाको टोली हनुमान भञ्ज्याङबाट हिँडेको छ। पृथ्वीनारायण शाहले नेपाली एकीकरण गर्दा गोरखादेखि काठमाडौंसम्म हिँडेको बाटो भएर यात्रा गर्दै यात्रामा सहभागीहरु पुस २६ गते काठमाडौं पुग्नेछन् र २७ गते हनुमान ढोकामा आ’योजित राष्ट्रिय एकता दिवस तथा पृथ्वी जयन्तीको कार्यक्रममा सहभागी हुनेछन्।

यात्रामा सहभागीलाई बि’दाइ गर्दै पश्चिम पृ’तनापति, उ’परथी बिनय विक्रम राणाले इतिहासको संरक्षण गर्न एकीकरण मार्गको पदयात्राले महत्वपूर्ण भूमिका खेल्ने बताए। ‘सेनाको जि’म्मेवारी राष्ट्रिय एकता कायम गर्ने पनि हो’ उनले भने ‘इतिहास जोगाउन यस्तो अभियान देशब्यापी चलिरहेको छ।’ नेपाल एकीकरण सुरु भएको जिल्ला गोरखाबाट पदमार्ग र पदयात्रा सुरु हुनु नेपालको पहिचान समेत रहेको उनले बताए। पृथ्वी नारायण शाहलाई साथ दिने तत्कालिन सेनाका गणमा गोर्खालीहरुको योगदान रहेको बताउँदै पृ’तनापति राणाले एकीकरणमा पनि गोरखाले ठूलो योगदान गरेको चर्चा गरे।

यात्रामा रणसिंह द’ल ग’ण, शा’र्दुलजंग गु’ल्मसँगै नेपाली सेनाको पाँच प्रथम कम्पनी श्री’नाथ, का’लिबक्स, पुरानो गोरखा, ब’र्दबहादुर र स’बुजको टोली सहभागी रहेको र’णसिंह द’ल ग’ण गोरखाका ग’णपति उज्वल केसीले बताए। गोरखा दरबार–जोर चौतारी– ताप्ले– अश्राङ– बोर्लाङ– बो’र्लाङघाट(घा’टबेसी) सम्म गोरखाबाट हिँडेको सेना पुग्नेछ। राष्ट्रिय झण्डा, टर्च लाईट, ब्या’ण्ड बाजासहित टोली यात्रामा सहभागी छ। गोरखबाट हिँडेको टोलीले धादीङको सल्यान्टारमा देविदत्त गणको टोलीलाई झण्डा, टर्च हस्तान्तरण गर्नेछ।

धादीङको टोलीले नुवाकोटको ज’वरजंग ग’णको टोलीलाई हस्तान्तरण गरेपछि उक्त टोली काठमाडौं पुग्ने रणसिंह द’ल ग’णका ग’णपति उज्वल केसीले बताए। यात्रामा सहभागीलाई बि’दाइ गर्दै गोरखा नगरपालिकाका नगरप्रमुख राजनराज पन्तले आन्तरिक र बाह्य पर्यटन प्रवद्र्धन गर्न पदयात्रा, पदमार्गले महत्वपूर्ण भूमिका खेल्ने बताए। ‘इतिहास मे’टेर मेटिँदैन भन्ने पुष्टि पदमार्ग र पदयात्राले गरेको छ’ उनले भने ‘पदमार्गलाई ब्यवस्थित गर्न सेनालाई स्थानीय सरकारले पनि सहयोग गर्नुपर्छ, गर्न तयार छ।’ गोरखा नगरपालिका र भिमसेन थापा गाउँपालिका भएर गोरखा–काठमाडौं एकीरण प’दमार्ग धादिङको सल्यान्टार जोडिनेछ।

भिमसेन थापा गाउँपालिका उपप्रमुख बिनु वाग्लेले पदमार्गमा पर्ने, को’ट, किल्ला, पाटी, पौवा संरक्षणमा गाउँपालिकाले ध्यान दिएको बताइन्। पदमार्गलाई ब्यवस्थित र ब्य’वशायी बनाउँदै ऐतिहासिक रु’टको रुपमा बिकास गर्नुपर्ने प्रमुख जिल्ला अधिकारी तिर्थराज भट्टराईले बताए। स्थानीय तह, प्रदेश र संघ सरकारले पदमार्गको संरक्षण र बिकासमा योजना बनाउनुपर्ने उनले बताए। सह सेनानी दलबहादुर थापाको ने’तृत्वको सेनाको टोली पदयात्रामा स’रिक भएको छ।