कलंकी–कोटेश्वर सडक खण्डमा आफैँ सडक बत्ती राख्दै ट्राफिक प्रहरी

काठमाडौं: कलंकी– कोटेश्वर सडक खण्डमा दुर्घटनाको मात्रा बढेसँगै ट्राफिक प्रहरी आफैं सडक बत्ती राख्न थालेको छ । तीव्र गति र अँध्यारो सडककै कारण दुर्घटना बढेको निस्कर्ष निकालेर ट्राफिक प्रहरी महाशाखाले सो सडकखण्डमा सडक बत्ती राख्न थालेको हो ।महानगरीय ट्राफिक महाशाखाका प्रमुख एसएसपी जनक भट्टराईले कलंकी– कोटेश्वर सडक खण्डमा दु’र्घटना बढ्नुको कारण तीव्र गति र अँध्यारो सडक भएकाले मागेर सडक बत्ती हाल्न लागेको बताउनुभयो ।याे समाचार गाेरखापत्र दैनिकमा छापिएकाे छ ।

‘दैनिक रुपमा दु’र्घटना बढेसँगै त्यहाँका संघसंस्था र स्थानीय दानविरहरुसँग सहयोग मागेर सडक बत्ती हाल्ले काम सुरु गरेका छौ’ एसएसपी भट्टराइले गोरखापत्र अनलाइनलाई भन्नुभयो । महाशाखाले विभिन्न संघसंस्थासँगको समन्वयबाट ‘सडकबत्ती अभियान’ सञ्चालन गरेको हो ।‘रातको समयमा हुने दु’र्घटना न्यूनीकरण गराउन यो अभियान चालेका हाँै’ सएसपी जनक भट्टराईले थप्नुभयो । ट्राफिक प्रहरीले रातको समयमा हुने दु’र्घटना बढ्नुको कारण खोजी गर्दा अध्यारोनै प्रमुख कारण देखेर अभियान संचालन गरेको हो ।मध्यनजर गर्दै न्यूनीकरण उपाय निकालिएको हो ।

महाशाखाले विभिन्न संघसंस्थासँगको समन्वयबाट सडकबत्ती अभियान सञ्चालन गरेको जनाएको छ ।कम भिजिबिलिटीको कारण कलंकी– कोटेश्वर सडक खण्डको धेरै स्थानमा दु’र्घटना ग्र’स्त क्षेत्रको संख्या बढेसँगै प्रहरीले सडकबत्ती राख्ने अभियान चलाएको हो ।कलंकी– कोटेश्वर सडक खण्डमा रहेका प्रहरी युनिटहरुले समेत बढी जो’खिम हुने स्थान पहिचान गरेर रातको समयमा टल्कने खालको ‘स्पिड ब्रे’कर’ समेत राख्न थालेका छन् ।सो सडक खण्डका १४ स्थानमा गति नियन्त्रण गर्न टल्किने कोणसमेत राखिएको प्रहरीले जनाएको छ ।

प्रहरीले रातको समयमा हुने अधिकाशं दु’र्घटनाबाट अत्याधिक जनधन क्ष’ति भएकाले त्यसलाई रो’क्न सडकबत्ती र टल्किने ट्राफिक कोण राख्न सुरु गरेको छ । पहिलो चरणमा अ’त्याधिक दु’र्घटनास्थल हुने क्षेत्र पहिचान गरेर कोटेश्वर–कलंकी सडकखण्डमा पर्ने बीएन्डबी अस्पताल, स्टार अस्पताल, सानेपा, बल्खु सुमोपार्क, खसी बजार, सीता पेट्रोल पम्प, भालेश्वर अटो वर्कसप कलंकीमा बत्ती जडान भइसकेको छ ।सडक बत्ती स्थानीय तह, नेपाल विद्युत प्राधिकरण र सडक विभागसँग सम्बन्धित रहेर काम गर्नुपर्ने भएपनि काठमाडौंका सडकमा सडक बत्तीको संख्या निक्कै कम छ ।