‘केपीसँग ल’ड्नु राजासँग भि’ड्नुभन्दा क’ठिन’

काठमाडौं– ‘४५ मा ३८ भयो, अब सात बाँकी छ, चैत्रमा साबित्री गुरुङको ठाउँ खालि भएपछि अख्तियारको त्यो सिट र प्रेम राईलाई हाजिर गराउँदा गणेश जोशीले बीचैमा रा’जीनामा दिए भने रिक्त हुने अर्को एक सिटमध्येबाट पनि भाग आउँछ । ती सबैमा बाँडौँ, तर आ’न्दोलनचाहिँ नगरौँ !’अघिल्लो सोमबार, जब नेपाली कांग्रेसले विघटनवि’रुद्ध देशभरि प्र’दर्शन र सभा गर्दै थियो, त्यसको अघिल्लो दिन (आइतबार) विहान बूढानीलकण्ठमा खाना खान बोलाइँदा सभापति शेरबहादुर देउवाले दिनुभएको अफर हो यो ।

पाहुना थिए, महामन्त्री डा.शशांक कोइराला, मीनेन्द्र रिजालसहित । अफर थियो, विभिन्न संवैधानिक आयोगका नियुक्तिबारे । यही सन्देश रामचन्द्र पौडेल र कृष्ण सिटौलाकहाँ पु¥याउने जिम्मा थियो, मीनेन्द्र रिजाललाई । तर, सिटौलाबाट जवाफ आयो, ‘केपी ओलीको उधारोमा नपरौँ, आ’न्दोलन नै गरौँ !’यसरी नेपाली कांग्रेस संसद वि’घटनवि’रुद्ध सडकमै छ । तर, शीर्ष नेतृत्वमा अझै पनि मिल्न नसकेको कुरा हो ठूलाठालू, विदेशी, अदालत र भएभरका सरकारी सं’यन्त्रले सुन्ने गरी शहरका सडक तताउने कि गाउँ र वडा पसेर बूढाबूढीका सामु कालो झण्डा देखाउने ?

यसैकारण देउवाको व’र्चस्व रहेको नेविसंघ र तरुण दल सडकमा त्यति देखिएका छैनन् ।खाना खान बोलाइएका नेतासँग देउवाले भन्नुभयो, ‘रामचन्द्रजीले कुरा बुझ्नुभएको छैन । खालि मलाई तल झा’र्न पपुलर कुरा समातेर बस्नुभएको छ । संसदको पुनस्र्थापना पपुलर इश्यु हो भ’न्ठान्नु भएको छ । तर, त्यसले नेपाली कांग्रेसलाई फाइदा गर्छ कि गर्दैन भन्ने कुरातिर जानुभएन । मैले ओलीको क’दम ठीक कहिल्यै भनेको छैन । तर, संसद पुनस्र्थापनाको मु’द्दालाई अभियानको पक्षमा लैजाने पक्षमा पनि छैन । किनभने, कांग्रेसलाई त्यसले फाइदा गर्दैन ।’

उहाँले दुई मुद्दामा ओलीले कांग्रेसलाई क’र्नरमा पारेको सुनाउनुभयो– ‘एउटा राष्ट्रियताको र अर्को विकासको मु’द्दा । त्यसमाथि जब प्रचण्डसँग केपीजी जो’डिए, तब त्यो मित्रता धेरै वर्षसम्म कायम रहने भयो । अहिले पार्टी फु’टेको बेला त्यो मित्रता बाँकी रहेन’, देउवाले भन्नुभयो, ‘यो बीचबाट नेपाली कांग्रेस अगाडि आउने मौ’का हो । रामचन्द्रजीलाई कांग्रेसको माया त लाग्छ, तर मेरो रिसले त्यो कुरा मान्नु हुन्न !’अनि, यही टोली अलग्गै बस्यो, रामचन्द्रसँग । उहाँको कुरा थियो ‘संसदको पुनस्र्थापना हुनुपर्छ । नभए केपीले लोकतन्त्र खाइदिन्छन् ।

ओलीले सं’घीयता, संविधान सबै ख’त्तम बनाउँछन् ।’ उहाँले राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्री एक ठाउँमा हुनुहुँदैन भन्ने कुरा पहिलादेखि आफूहरुले भन्दै आएको स्म’रण गराउँदै अहिले ठीक वि’परितको परिस्थिति हुनु खतराको विषय भएको औँ’ल्याउनुभयो । ‘अब यी दुई (प्रधानमन्त्री र राष्ट्रपति) मिलेर संविधान र लोकतन्त्र नै ख’त्तम पार्छन्’ उहाँले भन्नुभयो, ‘ओलीसँग ल’ड्न राजासँग भन्दा क’ठिन हुन्छ । किनभने, राजासँग पार्टी थिएन, योसँग पार्टी छ । शेरबहादुरले केही ग’लत काम गरेका कारण ओलीसँग मिल्न चाहेका हुन् ।हामीले त के गलत ग¥यौँ र ओलीको भु’लभुलैयामा लाग्नलाई ?’जन आस्था