काडमाडौँका सडकमा अब ‘हा’इमास्ट लाइट’ जडान हुँदै

काडमाडौँ । काडमाडौँ महानगरपालिकाले उज्यालो काठमाडौँ कार्यक्रमअन्तर्गत करिब ६० किलोमिटर सडक क्षेत्रमा आ’धुनिक बत्ती जडान गर्ने तयारी अन्तिम चरणमा पु¥याएको छ ।यसअन्तर्गत करिब ८० स्थानमा उच्च मात्रामा प्रकाश दिने बत्ती (हा’इमास्ट लाइट) जडान गर्नेलगायतका केही महत्वपूर्ण कामलाई दु्’रतगतिमा अघि बढाइएको छ । यातायात व्यवस्थापन, शान्ति सु’रक्षा कायम गर्न, सामाजिक सु’रक्षालगायतका सेवा सुविधालाई चु’स्तदुरुस्त राख्न र शहरी सौ’न्दर्य अभिवृद्धि गर्न मुख्य–मुख्य सडकमा करिब एक हजार ७५० आधुनिक बत्ती जडान गर्ने काम बो’लपत्र आ’ह्वानको चरणमा पुगिसकेको कामपाले जनाएको छ ।

महानगरपालिका क्षेत्रभित्रका मुख्य–मुख्य सडकमा ज’डान गरिने आधुनिक सडक बत्तीहरुमा कामपा र नेपाल विद्युत् प्राधिकरणको संयुक्त ल’गानी रहने छ । औपचारिकरूपमा गरिएको सहमतिअनुसार सडक बत्ती ज’डानमा कामपाको ६० प्रतिशत र नेपाल विद्युत् प्राधिकरणको ४० प्रतिशत ल’गानी रहनेछ ।गत मङ्सिर २५ गते काठमाडौँ महानगरपालिका, नेपाल विद्युत् प्राधिकरण र सडक विभागबीच सहमतिपत्रमा हस्ताक्षर गरेसँगै महानगरपालिकाले यो प्रक्रिया अघि बढेको जनाइएको छ। महानगरलाई रातमा पनि उज्यालो र झिलीमिली बनाएर उज्यालो सङ्घीय राजधानीको चिनारी दिन ‘मेयर उज्यालो अ’भियान’अन्तर्गत आधुनिक सडक बत्ती जडान कार्य अघि बढाइएको हो ।

कामपा शहरी पूर्वाधार विकास विभागका प्रमुख रामबहादुर थापाका अनुसार पहिलो चरणमा त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलबाट त्रिपुरेश्वर हुँदै कलङ्कीसम्म, त्रिपुरेश्वरबाट महाराजगञ्जसम्म र सिंहदरबार वरिपरि आ’धुनिक सडक बत्ती ज’डान गरिनेछ । पुतली सडकबाट बालुवाटारसम्म र त्रिभुवन विमानस्थलबाट हायात होटलसम्मको सडकखण्ड पनि पहिलो चरणमा समेटिएको छ । यस चरणमा करिब ६० किलोमिटर सडकखण्डमा करिब एक हजार ७५० बत्ती जडान गर्ने तयारी भएको थापाले जानकारी दिनुभयो । यसका लागि पहिलो चरणमा करिब रु ११ करोड लागत लाग्ने अनुमान गरिएको छ ।

चालु आवमा बत्ती ज’डानमा प्राधिकरणको भागमा पर्ने ४० प्रतिशत लगानी महानगरले नै गरिदिनेछ । यो रकम दोस्रो चरणको बत्ती जडान यो’जनामा समायोजन हुनेछ । यस क्रममा नयाँ पोल थप्नका लागि स्था’नको स्वीकृति दिने, नयाँ बत्ती जडानका क्रममा बि’ग्रिएका फु’टपाथलगायतका संरचनाको निर्माण गर्ने काम सडक विभागले गर्नेछ ।