आज मेलम्ची खानेपानीको सुरुङ परीक्षण गरिँदै

काठमाडौं– बहुप्रतीक्षित मेलम्ची खानेपानीको साढे २६ किलोमिटर सुरुङमा आजदेखि पानी भर्न थालेर परीक्षण गरिने भएको छ। खानेपानी मन्त्रालय र मेलम्ची खानेपानी विकास समितिले आवश्यक सम्पूर्ण प्राविधिक काम पूरा गरेसँगै पानी हा’लेर परीक्षण गरिन लागिएको हो ।आ’योजनास्थल मे’लम्चीमै औ’पचारिक कार्यक्रम राखेर पानी भर्न शुरु गरिने छ। खानेपानी मन्त्री मणि थापाको उपस्थितिमा सुरूङमा पानी हा’लेर परीक्षण गरिने मेलम्ची खानेपानी विकास समितिका प्रवक्ता राजेन्द्र पन्तले जानकारी दिए।

गत असारमै सुरुङमा पानी भनेर परीक्षण गरिएको थियो तर हेलुम्बु गाउँपालिका–१ स्थित अ’म्बाथानको अ’डिटको मुख्य गेट (नं १७) फु’टेर निस्केको पानीले आयोजनाका एक इन्जिनीयर र चालकलाई ब’गाएको थियो। त्यसपछि आयोजनाको मुख्य दा’तृ निकाय एशियाली विकास बैंक (एडीबी) को अनुदान सहयोगअन्तर्गत चारजना विशेषज्ञको टोलीले सुरुङ, मु’हानस्थल, गे’टलगायतका संरचनाको पुनः जाँ’च गरेको थियो। ‘विशेषज्ञहरुले नि’रीक्षण गर्नुभयो, उहाँका महत्वपूर्ण सुझावलाई समावेश गरी पुनः परीक्षणका लागि तयार भयो’, आयोजनाका कार्यकारी निर्देश तिरेश खत्रीले भने।

विगतको जस्तो दु’र्घटना नहोस् भन्नका लागि आयोजनाले यसपालि विशेष सतर्कता अ’पनाएको खत्रीले बताए। परीक्षणका क्रममा हे’लिकप्टरलाई तयारी अवस्थामा राखिएको छ। उ’द्धार योजना बनाएर धुलिखेलदेखि काठमाडौँस्थित विभिन्न अस्पतालहरुसँग समन्वय गरिएको छ। खत्रीका अनुसार सिन्धुपाल्चोकको मेलम्ची खोलादेखि काठमाडौँको सुन्दरीजलसम्मको साढे २६ किलोमिटर सुरुङ भर्न १६ दिन लाग्नेछ। शुरुआती चरण भएकाले सुरुङको क्ष’मताअनुसार पानी न’छाडिने उनले बताए। रासस