क’र’णी’का’रीले टाउकोमा ढुङ्गाले हा’ने’र ध’क्का दिए पछि युवतीले भनिन्, बरु मलाई ब’ला’त्का’र गर तर न’मा’र

समाज शा’न्त हुँदा क’र’णी’का घ’टना हुँदैनन्। जब समाज वि’च’ल’न र नि’रा’शा’मा जान्छ, त्यसबेला आ’प’रा’धि’क म’नोवृ’त्ति ब’ढ्न गई क’र’णी’का घ’टना बढ्छन्। यसबाट भन्न सकिन्छ, क’र’णी अन्ततः सामाजिक संरचनाकै उ’पज हो। समाजमा ब’ला’त्का’री किन उत्पादन भइरहेको छ भन्नेबारे बुझ्न ऊ कस्तो सामाजिक परिवेशमा हु’र्किएको छ भन्ने हेर्नुपर्छ।

समाजमा पा’रिवारिक वि’च’लन र वि’घटन आउँदा क’र’णी’का घ’टना ब’ढ्ने गर्छ। समाजमा आउने वि’च’ल’नले मानिसलाई सामाजिक रो’गी बनाउँछ। क’र’णी को घ’ट’ना पीड’क र पी’डि’त’बीचको मात्रै कुरा होइन, यो निकै ड’र’ला’ ग्दो सामाजिक कारण हो। अहिले नेपालमा सामाजिक संचनामा फरक ल्या’उन खो’जिएको छ, तर सो’चमा फरक आएको छैन।

झ’ट्ट हेर्दा धेरै राजनीतिक परिवर्तन भएजस्तो देखिन्छ। नेताहरू नै क’र’णी मु’द्दामा परेका छन्। समाजले जहिल्यै छोरालाई प्राथमिकतामा राख्छ तर त्यही छोरा ब’ला’त्का’री हुन्छ। छोरा प्राथमिकतामा पर्ने भएकाले जस्तो’सुकै न राम्रो काम गरे पनि ब’चाउने को’सिस गरिन्छ। ग’ल्ती गर्‍यो भन्दा पनि ऊ छोरा हो भन्नेबारे बढी चि’न्ति’त हुन्छ। यस्तो सं’रचनागत कारणले भएको हो। स’माजभित्रको ग’ल’त मूल्यमान्यताको प’रिणाम हो यो।

यसै क्रममा भारतको भो’पालमा बस्ने एक २४ वर्षीया युवतीको १६ जनवरीमा जे’के अस्पतालको नजिक रहेको सडकमा दु’ष्क’र्म भयो । निक्कीले बि’रो’ध गरेपछि क’र’णी’का’री’ले उनलाई टा’उ’कोमा ढु’ङ्गा’ले हा’ने’र ध’क्का दिए । जसका कारण उनको ह’ड्डी भाँ’चि’यो । अहिले उनी हिँ’डडूल गर्न अ’समर्थ छिन् ।

उनी १६जनवरीमा साँझ ७ः३० बजे इ’भि’निङ वा’कमा नि’स्किए’की थिइन् । त्यहि बेला एक युवक आए र उनीमाथि क’र’णी’को प्रयास गरे । उनले जवाफमा चि’च्या’उ’न था’लिन् । त्यसपछि उनले ढु’ङ्गा’ले उनलाई प्र’हा’र गरे । त्यसपछि पी’डि’त युवतीले भनिन्, बरु मलाई ब’ला’त्का’र गर् तर न’मा’र् ।