बाँदरलाई जङ्गलमै भुलाउन फलफूल खेती

तनहुँ : तनहुँको म्याग्दे गाउँपालिका-२ का श्यामलाल श्रेष्ठ बाँदर आतङ्कले है’रान हुनुहुन्छ । बाँदरले खेतबारीमा आएर बाली खाइदिने गरेपछि उहाँ मात्र होइन उमाचोकका अधिकांश कृषक पीडित हुनुहुन्छ। खेतबारीमा आएर बाली खाइदिनुका साथै घरमै आएर पनि अन्नबाली न’ष्ट गर्ने क्रम बढ्दै गएको श्रेष्ठको गुनासो छ ।

‘खेतमा काम गर्न गएको बेलामा बाँदरले आक्रमण पनि गर्ने गरेको छ, बाँदर आ’तङ्क’बाट हैरानै भइयो’, श्रेष्ठले भन्नुभयो, ‘बाँदर आ’तङ्’कबाट छु’टकारा चाहिएको छ ।’यहाँका कृषकलाई बाँदर आ’तङ्’कबाट मुक्त गराउन डिभिजन वन कार्यालय तनहुँले जङ्गलमा फलफूलको बिरुवा रोप्ने कार्यक्रम अगाडि सारेको छ।

‘बाँदर आ’त’ङ्क न्यूनीकरण गर्न सबडिभिजन वन कार्यालय म्याग्देको सि’फारिसबमोजिम उमाचोक सामुदायिक वनमा फल फूलका बिरुवा रोप्ने तयारी गरेका छौँ’, वन समूहका अध्यक्षसमेत रहनुभएका श्रेष्ठले भन्नुभयो, ‘वनमै फलफूल भएपछि बाँदर त्यतै भुलेर बस्तीतिर आउँदैन कि भन्ने लागेको छ ।’

सबडिभिजन वन कार्यालय म्याग्देका प्रमुख मनोज रानाभाटले तनहुँमै पहिलोपटक उमाचोकमा बाँदर भुलाउन जङ्गलमा फलफूलको बिरुवा रोपण गर्न लागिएको जानकारी दिनुभयो । ‘बाँदरले आफ्नो आ’हाराको अभावमा किसानको खेतीबाली न’ष्ट गर्ने तथा मानिसलाई नै आ’क्र’म’ण गर्ने समस्या न्यूनीकरणका लागि फलफूलका बिरुवा लगाउन लागेका हौँ’, रानाभाटले भन्नुभयो ।

यस कार्यक्रमका लागि डिभिजन वन कार्यालय तनहुँले सात लाख ५० हजार रुपैयाँ सहयोग गरेको छ भने २० प्रतिशत सामुदायिक वनले लागत साझेदारी गर्नेछ। सामुदायिक वनको तीन हेक्टर क्षेत्रफलमा करिब ८४०वटा विभिन्न प्रजातिका वनजन्य फलफूलको बिरुवा रोपिनेछ ।

‘बुट्यान जङ्गलमा बाँदरले मन पराउने बर्सेनि उत्पादन हुने खालका बिरुवा लगाइनेछ, त्यसका लागि जग्गा मिलाउने, तारबार गर्ने काम भइरहेको छ’, उहाँले भन्नुभयो ।उहाँका अनुसार यहाँ काफल, चिउरी, जामुन, अमला, लोकल आँपहरु, कटहर, चिलीलगायतका बिरुवा उत्पादन गरिनेछ ।

दुई/तीन वर्षमा फलफूल उत्पादन हुने भए पछि बाँदर जङ्गलमै भुल्ने र बस्तीसम्म नजाने विश्वास गरिएको छ । ‘म्याग्देका विभिन्न ठाउँमा बाँदर आतङ्क छ, त्यसमध्ये पनि उमाचोकमा बढी नै आतङ्क रहेको पाइयो’, रानाभाटले भन्नुभयो, ‘विगतमा धेरैपटक खेतबारीमै गएर महिलालाई आक्रमण गर्ने गरेको घटना छ ।’

म्याग्देमा बाँदरले दुःख दिन थालेपछि गएकाे वर्ष गाउँपालिकाले कृषकलाई बाँदर भगाउने उपकरण प्रदान गरेको थियो तर त्यस उपकरण प्रभावकारी नभएको कृषकको भनाइ छ । म्याग्दे गाउँ पालिका-१ का कृषक एककुमार श्रेष्ठले बाँदरले बारीमा पसेर सबै बाली न’ष्ट गरिदिने गरेको गुनासो गर्नुभयो । म्याग्दे गाउँपालिका-२ का कृषक बुद्धिबहादुर मगरले बाँदरले दुःख दिएपछि दिनभर बारी कुरेर बस्नुपर्ने बा’ध्यता रहेको बताउनुभयो । रासस