सलाम स्वास्थ्यकर्मी ! डा. पुरुषोत्तम आफैं संक्रमित भई उपचाररत रहेको अवस्थामा बि’रामीको उपचारमा खटिँदै

बाँकेको नेपालगन्जस्थित भेरी अस्पतालको कोे’भिड विशेष वार्डमा रात्रिकालीन ड्यु’टीका क्रममा बेन्चमै झकाएका स्टाफ नर्सहरू प्रीति खड्का, कमला नेपाली र सुनीता सहकारी (१) ।

लामो समय पीपीई लगाएपछि अ’प्ठ्यारो महसुस गरेकी स्टाफ नर्स प्रीति खड्कालाई स्या’हार गर्दै स्टाफ नर्सहरू यमकुमारी थापा र नि’ष्ठा पन्त (२) ।

यो अस्पतालका कर्मचारी र स्वास्थ्यकर्मी गरी ९० भन्दा बढी संक्रमित छन् । यही अस्पतालमा २ सय ९९ संक्रमित उपचाररत छन् । र, बाँकेकै नेपालगन्ज मेडिकल कलेजका डा. पुरुषोत्तम बर्मा आफैं कोरोनाबाट संक्रमित भई उपचाररत रहेको अवस्थामा को’भिड वार्डभित्र अन्य बि’रामीको उपचारमा ख’टिँदै (३)।

यो पनि पढ्नुहोस –एउटी नर्स बे’होसजस्तै देखिन्छन् । दुईतिरबाट साथीहरूले आड दिइरहेका छन् । पीपीई सेटमा रहेका नर्सहरू थाकेको देखिन्छन् । सामाजिक सञ्जालमा भाइरल भइरहेको उक्त तस्वीर बाँकेस्थित भेरी अञ्चल अस्पतालका नर्सहरूको हो ।

‘तस्वीर भेरी अस्पतालको नर्सहरूको हो । नर्सहरूलाई रेष्ट गर्न वार्डनजिकै रुम बनाएका छौँ’, अस्पतालको सूचना अधिकारी डा. संकेत रिसालले भने, ‘डाक्टर, नर्स नै संक्रमित हुनुहुन्छ । आराम गर्दै बि’रामीकै उपचारमा खटिनुभएको छ ।’ भोक प्या’स नभनी संक्रमित भएर पनि को’भिड बि’रामीको उपचारमा खटिएका नर्सहरूको सामाजिक सञ्जालमा प्रशंसा भइरहेको छ ।

नेपालस्थित अमेरिकी दूतावासलेसमेत फोटो सेयर गर्दै लेखेको छ, ‘आजको दिनमा हामी मिलेर ती सबै स्वास्थ्यकर्मीलगायत को’भिड– १९ विरुद्धको ल’डाइँमा अग्रपंक्तिमा रहनुभएका सबै जनाको सम्मान गरौँ, जसले आफ्नो जीवन नै जो’खिममा राखेर नेपाल होस् या अमेरिका अथवा संसारको अन्य कुनै भागमा अरूको जीवन बचाउने कार्यमा दिनरात नभनी ख’टिनुभएको छ । समस्त विश्वमा आइपरेको यो विपत्तिमा तपाईंहरू सबैको से’वाभाव र समर्पण अ’तुलनीय छ, धेरै धेरै ध’न्यवाद ।’

भेरी अस्पतालमा शनिबारसम्म ९० जना स्वास्थ्यकर्मी संक्रमित भएका छन् । ‘डाक्टर, नर्स, सहयोगी, अन्य कर्मचारी गरेर ९० जना संक्रमित भएका छन्’, डा. रिसालले भने, ‘स्वास्थ्यकर्मीलाई नै परामर्श दिइरहेका छौँ । अस्पतालमै क्वा’टरको व्यवस्था गरिएको छ ।’

अस्पतालमा २ सय ७२ जना संक्रमित भर्ना भएको उनले बताए । ‘भर्ना भएका ८० प्रतिशत अक्सिजनमा छन् । भेन्टिलेटरमा ७ जना । स्थिति गा’ह्रो छ’, उनले भने, ‘कुरुवा नै संक्रमित छन् । तीन हप्ता आर्मी शा’सनको लकडाउन लगाउनुपर्छ । अनि मात्र कोरोनाको चे’न ब्रे’क गर्न सकिन्छ ।’

भारतको महाराष्ट्रमा संक्रमण फै’लदा नेपालमा अ’सर देखिएका र विद्यालय ब’न्द गर्न आग्रह गर्दा कसैले नमानेकाले आज यो स्थिति आएको उनी बताउँछन् । ‘पहिलेभन्दा कसैले मानेनन् । ल’कडाउन भनेको छ गाडी आएकै छन् । नाका खोल्ने कुरा चल्दै छ ।

दूरी कायम भएको छैन । क’डा ब’न्द नभएसम्म कोरोनाको चे’न ब्रे’क हुँदैन’, उनी भन्छन्, ‘भि’जिटर बि’रामीलाई खान दिन आउँछन् । बि’रामीबाट भि’जिटरमा स’र्छ । भि’जिटर बजारमा जान्छन् । बजारका पसलमा पुग्छ । पसलबाट घरघरमा कोरोना पुग्छ । ब्रे’क कसरी हुन्छ ?’